Arbuz kojarzy się nam przede wszystkim z latem i jego orzeźwiającym smakiem.
Jest w większość złożony z wody, więc uznaje się go za dobre nawodnienie, a przede wszystkim jest także zapychający.
Oprócz wspomagania nawilżenia dzięki wysokiej zawartości wody jest dobrym źródłem kilku składników odżywczych, w tym witaminy C i A.
Arbuz zawiera również kilka przeciwutleniaczy, takich jak likopen, co może wiązać się z poprawą zdrowia serca i niższym ryzykiem niektórych nowotworów.
Można więc się zastanawiać, czy arbuz pasuje do diety ketogenicznej wzorca żywieniowego, który obejmuje ograniczenie spożycia węglowodanów i zamiast tego spożywanie dużej ilości zdrowych tłuszczów.
Dieta ketogeniczna jest bardzo restrykcyjna i wymaga ścisłego przestrzegania, aby zmaksymalizować wyniki, wiele owoców jest uważanych za zakazane, co powoduje, że bardzo musimy się zagłębić w temat co można a czego nie można na diecie keto.
W tym artykule dowiesz się, czy arbuz może być spożywany w ramach zdrowej diety ketogenicznej.
Spis Treści
Zawartość węglowodanów w arbuzie
Ponieważ większość owoców jest bogata w węglowodany, osoby przestrzegające dietę keto mogą cieszyć się nimi tylko w niewielkich ilościach.
Jednak w porównaniu z innymi rodzajami owoców arbuz ma stosunkowo niską zawartość węglowodanów.
W rzeczywistości 1 szklanka (152 gramy) pokrojonego w kostkę arbuza zawiera około 11,5 grama węglowodanów i 0,5 grama błonnika, co oznacza, że zawiera około 11 gramów węglowodanów netto.
Czytaj też: Skutki Uboczne Diety Ketogenicznej: Czy jest Bezpieczna?
Węglowodany netto to termin używany do opisania liczby węglowodanów w porcji pożywienia wchłanianej przez organizm. Są obliczane przez odjęcie gramów błonnika od gramów wszystkich węglowodanów.
To, czy arbuz pasuje do diety ketogenicznej, zależy od tego, co jeszcze jesz w ciągu dnia.
Na diecie 2000 kalorii możesz ograniczyć spożycie węglowodanów do zaledwie 100 kalorii lub 25 gramów dziennie.
Jedna porcja arbuza może zabrać Ci prawie połowę dziennego spożycia węglowodanów.
Chociaż zdecydowanie możesz dopasować arbuza do diety ketogenicznej, może to wymagać starannego planowania i zmniejszenia wielkości porcji, aby kontrolować liczbę węglowodanów.
PODSUMOWANIE
Można wpisać arbuza do naszej diety ketogenicznej, ale należy wziąć pod uwagę, że trzeba starannie to zaplanować i zmniejszyć ilość tak, aby zmieścić się w dziennym przydziale węglowodanów.
Wartości Odżywcze Arbuza
Wartości odżywcze, które przypadają na 2 kubki arbuza pokrojonego w kostkę (280 g)
- Kalorie: 80 (Kalorie z tłuszczu 0)
- Całkowity tłuszcz: 0g (0%)
- Węglowodany ogółem: 21 g (7%) Błonnik pokarmowy: 1 g (4%) Cukry: 20 g
- Cholesterol: 0 mg (0%)
- Sód: 0 mg (0%)
- Potas: 270 mg (8%)
- Białko: 1 g
- Witamina A : (30%)
- Witamina C : (25%)
- Wapń : (2%)
- Żelazo : (4%)
Inne owoce przyjazne dla keto
To, że mamy ograniczone spożycie węglowodanów na diecie ketogenicznej nie musi oznaczać, że trzeba wyeliminować wszystkie owoce z diety.
Tak naprawdę znajdziemy pare owoców, które można łatwo dopasować do dobrze zaplanowanej diety ketogenicznej.
Na przykład awokado ma niską zawartość węglowodanów, ale wysoką zawartość zdrowych dla serca tłuszczów i błonnika, a także wielu innych ważnych witamin i minerałów.
Sprawdź: Owoce na Diecie Keto – 9 Owoców Sprzyjających Ketozie
Cytryny i limonki mają również znacznie mniej węglowodanów niż inne rodzaje owoców.
Ponadto niektóre rodzaje jagód można spożywać z umiarem.
Na przykład truskawki, maliny i jeżyny zawierają umiarkowaną zawartość węglowodanów, ale są bogate w błonnik, dzięki czemu mają mniej węglowodanów netto.
PODSUMOWANIE
Na diecie ketogenicznej oprócz arbuza można spożywać z umiarem kilka innych rodzajów owoców o niskiej zawartości węglowodanów.
Polecane artykuły:
Podsumowanie: Czy można jeść arbuza na diecie keto
Dieta ketogeniczna wymaga znacznego wystrzegania się węglowodanów, co często oznacza, że nie możemy spożywać wszystkich owoców, na które mamy ochotę lub po prostu odbiorą nam znaczną część węglowodanów, które możemy spożyć w ciągu dnia.
Na szczęście, w porównaniu z innymi owocami, arbuz ma stosunkowo niską zawartość węglowodanów i można go spożywać w ramach diety ketogenicznej.
Może to jednak wymagać starannego planowania i może być konieczne zmniejszenie wielkości porcji, aby dopasować ją.
Warto współpracowac z dietetykiem, aby zapewnić codzienne spożycie ważnych składników odżywczych, takich jak błonnik, a także pomóc włączyć odpowiednią ilość i rodzaje węglowodanów do diety ketonowej.
Dodaj komentarz