Każdy, kto zmaga się z nadprogramowymi kilogramami, niejednokrotnie podejmował walkę o wymarzoną sylwetkę.
Zazwyczaj kojarzy się z licznymi wyrzeczeniami, walką ze słabościami, niekiedy frustracją, a co gorsza nawet z uczuciem głodu.
W takich okolicznościach trudno wytrwać w diecie, a porażka, działa destrukcyjnie.
Jednak, czy faktycznie skuteczne odchudzanie, musi wiązać się z takim poświęceniem? Zdecydowanie nie!
Właściwie jeśli tylko odczuwamy, że dieta jest dla nas ciężką próbą psychiczną lub też powodem złego samopoczucia fizycznego, to znak, że nie tędy droga.
Spis Treści
Jaka powinna być odpowiednia dieta?
Niezwykle ważne jest dopasowanie diety odchudzającej do swoich potrzeb.
Niestety każdy organizm, nieco się różni i dla każdego pewne wykluczenia w diecie, czy nagłe zmiany żywieniowe mogą wiązać się z innym stopniem wyzwania i fundować zupełnie inne przeżycia.
To właśnie dlatego, możesz ponosić porażkę podejmując dietę, która komuś innemu z kolei przyniosła spektakularne efekty.
Przede wszystkim dieta nie powinna być dla Ciebie udręką, czyli musisz się na niej czuć dobrze. W innym wypadku szybko zrezygnujesz i nie będziesz jej kontynuować.
Dodatkowo częstym problemem okazuje się samo wymyślenie posiłku, co już zniechęca Cię do działania.
Warto zastosować się do pewnych porad, które zdecydowanie mogą pomóc Ci pozostać na diecie długi czas, bo przecież zdrowa dieta jest na lata!
Efektowne odchudzanie: Najważniejsze zasady
Po pierwsze nie oglądaj się na innych, lecz znajdź własny klucz do sukcesu. Wsłuchaj się w potrzeby swojego organizmu, a przede wszystkim postaw na zdrowie.
Musisz wiedzieć, że skuteczna dieta, dopasowywana jest do wielu czynników m.in. wieku, masy ciała, wzrostu, płci, trybu życia, ale też tolerancji pokarmowych i gustów kulinarnych.
Dlatego na początek dokładnie przeanalizuj swój standardowy tryb życia i odżywiania.
Niech ta analiza przyniesie konkretne wnioski: co robię źle, co robię dobrze, co powinienem zmienić, czego powinno być więcej w mojej diecie, co powinienem wykluczyć ze swojej diety itp.
Następnie zaplanuj zmiany, jeśli okaże się, że będą dość drastyczne, możesz wprowadzać je stopniowo. Jeśli natomiast nie będziesz pewien, co powinieneś zmienić, weź pod uwagę wsparcie profesjonalnego dietetyka.
Przede wszystkim zanim sięgniesz po restrykcyjne diety, których wybór jest naprawdę ogromy! (mowa chociażby o dietach typu Paleo, DASH, Dukana, czy też TLC) wypróbuj najprostszej, a zarazem najzdrowszej diety, opartej po prostu na zdrowych nawykach żywieniowych, chociażby korzystając z jadłospisów przygotowanych przez dietetyczki Kalkulatora Kalorii: https://kalkulatorkalorii.net/landing/dieta-extra-smaczna
Decydując się na dietę od Kalkulatora Kalorii dodatkowo dostajesz kontakt z dietetykiem, dzięki czemu możesz mieć cały czas wsparcie, a także otrzymujesz dostęp do aplikacji mobilnej w której masz możliwość wymiany posiłków oraz podglądu listy zakupów.
Dzięki temu codziennie będziesz mieć wyznaczoną ilość dań, które będą dopasowane do Twoich potrzeb.
W wielu przypadkach to właśnie regularne i dobrze zbilansowane posiłki przynoszą stopniowe, lecz najefektowniejsze rezultaty. Do tego niezbędna jest regularna aktywność fizyczna.
W tym przypadku również nie zaleca się nielubianych, morderczych treningów. Najlepiej poszukać dyscypliny, która faktycznie będzie dla nas przyjemnością, a przy okazji posłuży zdrowiu.
Zdrowe nawyki żywieniowe! Jak sprawić, by były skuteczną dietą odchudzającą?
O tuż i w tym przypadku ważne jest ścisłe trzymanie się określonych zasad w tym: ilości i stałych pór posiłków.
Poza tym trzeba nauczyć się w gąszczu wielu produktów spożywczych, wybierać te o dobrym, wartościowym składzie.
Wiesz też już, że codzienny jadłospis powinieneś dopasować do swoich indywidualnych potrzeb (uwzględnić płeć, wiek, tryb życia itd.) To na tej podstawie określa się m.in. kaloryczność potraw.
Zdrowe nawyki żywieniowe, opierają się na dostarczaniu organizmowi niezbędnych wartości odżywczych i witamin. Dlatego, dieta musi być bogata w warzywa, owoce, ryby, nie wyklucza też mięsa, ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Do tego uwzględnia produkty zbożowe i rośliny strączkowe. Dyktuje natomiast, by ograniczać w diecie węglowodany proste, cukry proste oraz unikać produktów wysoko przetworzonych.
Najlepiej stawiać na produkty świeże z eko upraw, pozbawione ulepszaczy i wzmacniaczy smaku. By, wytrwać w zdrowej diecie, warto dbać o zwiększanie swojej świadomości na temat odżywiania i po prostu polubić zdrowy tryb życia.
Edukacja w tym zakresie, również pomaga stale poprawiać nawyki żywieniowe, które zawsze pozytywnie wpływają na zdrowie i urodę.
Najczęstsze powody rezygnacji z diety:
- Brak motywacji
- Źle dobrana dieta do trybu życia
- Zbyt restrykcyjna dieta na której ciężki wytrzymać
- Częste podjadanie, ze względu na źle dobraną dietę
- Brak chęci na gotowanie i przygotowywanie posiłków na drugi dzień
Co robić kiedy dieta nie przynosi oczekiwanych rezultatów?
Przyjęło się, że dieta to 70% sukcesu w odchudzaniu, a trening stanowi jedynie 30%, jednak nie do końca jest to prawdą.
Biorąc pod uwagę jedynie dietę i trening można założyć, że ich wpływ na odchudzanie to 70 do 30 procent, ale na spalanie tłuszczu wpływa wiele innych czynników.
Do czynników tych zalicza się: odpowiedni sen, stres, hormony, ilość ruchu w ciągu dnia, a także genetykę.
Na genetykę nie mamy wpływu, jednak można wpłynąć na pozostałe aspekty, aby odchudzanie stało się skuteczne.
Biorąc pod uwagę inne aspekty dieta będzie w znacznie mniejszy stopniu wpływać na proces odchudzania. Zatem samo jej stosowanie nie jest wystarczające.
Ułóż dietę z ujemnym bilansem kalorycznym
Dieta jest ważna w procesie odchudzania, gdyż możesz kontrolować ilość dostarczanych kalorii, a także makroskładników.
Częstym błędem, który sprawia, że dieta odchudzająca może być nieskuteczna jest zbyt duże spożycie węglowodanów złożonych i cukrów prostych.
Zatem, jeśli nie możesz schudnąć stosując deficyt kalorii, ogranicz spożycie węglowodanów do jednego posiłku.
W ten sposób twój organizm zmagazynuje dostarczoną glukozę, a po jej wykorzystaniu sięgnie po energię z tkanki tłuszczowej.
Częste spożycie węglowodanów w ciągu dnia sprawia, że stale dostarczasz energię przez co twój organizm nie musi korzystać z zapasów tłuszczu.
Połowę każdego posiłku powinny stanowić warzywa, które są cennym źródłem witamin i minerałów, a także ważnego w procesie odchudzania błonnika.
Lepiej się wysypiaj
Sen jest kluczowym aspektem w naszym życiu. Zbyt mała ilość snu prędzej czy później da o sobie znać.
Sen jest momentem odpoczynku, podczas którego twój organizm może skupić się na regeneracji uszkodzonych tkanek czy zwalczaniu chorób.
Dziennie powinieneś spać 7-9 godzin, w zależności od potrzeb organizmu. Dłuższy bądź krótszy sen nie jest wskazany.
Przed snem staraj się nie patrzeć na ekran telewizora, telefonu czy komputera, co ułatwi ci zasypianie.
Stwórz w sypialni odpowiednie warunki, które umożliwią ci głęboki sen. Mowa tutaj o zasłonięciu okna czy zgaszeniu świateł.
Ćwicz regularnie i intensywnie
Przypomnij sobie swoje ostatnie treningi, zwróć uwagę na to jak wyglądały, czy były odpowiednio zaplanowane i czy byłeś zadowolony z ich wykonania.
Zastanów się czy w czasie ćwiczeń dałeś z siebie 100%. Częstym błędem wielu osób jest ćwiczenie według gotowego planu znalezionego w internecie.
Pamiętaj, że taki plan został stworzony dla konkretnej osoby. Ty musisz dobrać długość i rodzaj treningu do własnych potrzeb i możliwości. Wykonuj tyle powtórzeń, aby od upadku mięśniowego dzieliły się 2-3 powtórzenia.
W ten sposób dostarczysz swoim mięśniom jasny sygnał, żeby zaczęły rosnąć i wzmacniać się przed kolejnymi treningami.
33 Produkty, Które Spalają Tłuszcz i Przyspieszają Metabolizm
Więcej mięśni przyspiesza metabolizm, co przełoży się na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście nie można przesadzać z ilością i długością treningów, gdyż jest to łatwy sposób na kontuzję.
Stres a odchudzanie
Ważnym aspektem w odchudzaniu jest stres, a raczej ograniczenie jego wpływu na organizmu. Stres utrudnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym również może skutecznie spowolnić odchudzanie.
Będąc zestresowanym przez większą część dnia nie schudniesz, dlatego też zacznij stosować melisę, medytuj i chodź na długie spacery na łonie natury.
Jeśli to nie pomoże, udaj się po pomoc do specjalisty. Stres jest częstym powodem, przez który tyjemy. Aby złagodzić negatywne emocje często sięga się po słodycze bądź alkohol, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do nadwagi.
Zbyt mała ilość snu może sprawiać, że będziesz bardziej zestresowany. W czasie snu twój układ nerwowy regeneruje się, przygotowując się tym samym na nowe wyzwania.
Dodaj komentarz