Hipoglikemia, czyli spadek stężenia glukozy we krwi, zazwyczaj pojawia się na skutek cukrzycy typu 1 lub typu 2. Z tym też hipoglikemia jest najczęściej kojarzona. Warto jednak wiedzieć, że stosunkowo często występuje ona także pod postacią hipoglikemii reaktywnej, określanej inaczej mianem poposiłkowej.
Takie zaburzenie gospodarki węglowodanowej dotyczyć może osoby pozornie zdrowej, która nie boryka się z cukrzycą. Co to jest hipoglikemia reaktywna? Jakie są jej bardziej i mniej oczywiste objawy? Jaką dietę stosować w jej przypadku? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Co to jest hipoglikemia reaktywna?
Hipoglikemia reaktywna, zwana także niedocukrzeniem poposiłkowym, to spadek stężenia glukozy we krwi, do którego dochodzi w kilka godzin(zazwyczaj 2-4) po jedzeniu. Jej objawy, takie jak m.in. uczucie głodu, kołatanie serca, niepokój czy drżenie rąk, ustępują po spożyciu posiłku bogatego w węglowodany proste.
Takie rozwiązanie przynosi jednak tylko chwilową poprawę samopoczucia. Zjedzenie węglowodanów prostych powoduje bowiem duży wyrzut insuliny, a następnie gwałtowny spadek poziom glukozy we krwi, co wywołuje objawy niedocukrzenia. I tak błędne koło się zamyka. Dlatego też występowaniu hipoglikemii należy zapobiegać, a jest to możliwe dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie.
O hipoglikemii reaktywnej mówić można wówczas, gdy u osoby, która ją u siebie podejrzewa, występują wszystkie elementy tzw. triady Whipple’a, a więc:
- zaobserwowanie objawów hipoglikemii (o których napiszemy za chwilę);
- potwierdzone badaniem laboratoryjnym obniżenie stężenia glukozy we krwi;
- ustępowanie objawów po dostarczeniu organizmowi węglowodanów prostych.
Hipoglikemia reaktywna – objawy
U osób borykających się z hipoglikemią reaktywną mogą występować takie objawy wywołane przez niskie stężenie glukozy we krwi, jak:
- zawroty głowy,
- mrowienie w kończynach dolnych i górnych,
- kołatanie serca,
- suchość w ustach,
- drżenie rąk,
- przyspieszony puls,
- uczucie głodu pomimo zjedzenia posiłku,
- nadmierna potliwość,
- osłabienie,
- nerwowość,
- zaburzenia wzroku (niewyraźne bądź podwójne widzenie),
- niepokój,
- częste ziewanie,
- zaburzenia koncentracji,
- rozszerzenie źrenic,
- nudności i wymioty,
- senność,
- zaburzenia koordynacji ruchowej.
Jak powinna wyglądać dieta przy hipoglikemii reaktywnej?
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie hipoglikemię reaktywną, najbardziej optymalnym sposobem żywienia będzie dieta o niskim indeksie glikemicznym (IG).Opiera się ona na węglowodanach złożonych o indeksie glikemicznym niższym lub równym 55. Ich źródłem są głównie:
- pieczywo żytnie razowe,
- brązowy lub dziki ryż,
- gruboziarniste kasze (gryczana, pęczak),
- nasiona roślin strączkowych.
W diecie osoby z hipoglikemią nie powinno zabraknąć również świeżych warzyw, stanowiących doskonałe źródło błonnika pokarmowego, który spowalnia uwalnianie cukru we krwi. Należy przy tym pamiętać, że indeks glikemiczny jest wartością zmienną, na którą wpływają rożne czynniki. Mowa tu np. o stopniu przetworzenia produktu, a nawet jego rozdrobnienia czy też obecności w posiłku tłuszczu, białka oraz błonnika. W przypadku owoców i warzyw na indeks glikemiczny ma wpływ też stopień ich dojrzałości.
Opracowanie diety przy hipoglikemii na własną rękę nie jest proste, dlatego warto powierzyć to specjalistom. Znajdziesz ich na stronie https://madebydiet.com/.
Dodaj komentarz