• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • DIETA
  • ODCHUDZANIE
  • WŁOSY
  • SKÓRA
  • TRENING
  • URODA
  • MĘŻCZYZNA
Doktor Fit

Doktor Fit

Twoje Najbardziej Zaufane Źródło Informacji o Zdrowiu

DIETY
✓ Zweryfikowany

Jak Zmienić Złe Nawyki Żywieniowe w 7 Prostych Krokach

Fit Patka, Patrycja Daszkiewicz

Autor: Patrycja Daszkiewicz

W dzisiejszym artykule dowiesz się jak zmienić złe nawyki żywieniowe, które powstrzymują Cię przed osiągnięciem wymarzonej sylwetki.

Spis Treści

  • Czym jest nawyk?
  • Zmiana nawyków żywieniowych
  • Po pierwsze – Małe kroki
  • Wyposażenie lodówki i kuchni
  • Nawodnienie – Odrzuć kolorowe napoje!
  • Ogranicz alkohol
  • Postaw na systematyczność
  • Postaw na aktywność fizyczną
  • Regularne posiłki
  • Zacznij jeść w domu!
  • Podsumowanie

Czym jest nawyk?

Nawyk jest to zautomatyzowana czynność, która przez pewien czas jest powtarzana/ćwiczona.

Nawyki dzieli się na ruchowe, językowe, myślowe i poznawcze.

Pewnie zastanawiasz się, skąd biorą się nawyki?

W latach dziecięcych najsilniej utrwalamy nawyki żywieniowe jak i te pozostałe, dlatego warto zadbać o to, aby były one prawidłowe.

Jeżeli masz dziecko lub się spodziewasz, pamiętaj o tym, aby od najmłodszych lat wypracowywać prawidłowe zachowania oraz odżywianie, będzie to w przyszłości miało naprawdę pozytywne skutki!

Oczywiście jesteśmy w stanie zmienić je w przyszłość, ale będziemy musieli się do tego bardzo przyłożyć.

Łatwiej przyjdzie nam wyuczenie tych niewłaściwych nawyków, ze względu na to, że zazwyczaj są one dla nas prostsze i wygodniejsze.

Dopiero po jakimś czasie zauważamy te „błędy”, które w nas występują i próbujemy je wypchnąć z siebie.

Często to skutkuje zrezygnowaniem, z powodu zbyt łapczywej próby dokonania tego, a także zbyt wysokich celów, których na dany moment nie da się od razu spełnić.

Bardzo możliwe jest, że mogą one nam przeszkadzać podczas próby odchudzania, dlatego też ważne jest, aby zmienić złe nawyki żywieniowe!

Dlatego omówimy strategię i jak najlepiej podejść do tematu, tak aby nasze chęci nie osłabły z czasem pokonywania trudności.

Zmiana nawyków żywieniowych

Przejdźmy więc do tej właściwej, ważnej części tego artykułu.

Każdy krok jest bardzo ważny, ale ten pierwszy NAJWAŻNIEJSZY!

No to zaczynajmy!

Po pierwsze – Małe kroki

Przede wszystkim zacznij od małych kroków – to będzie Twój klucz do sukcesu. Nie jesteś w stanie nagle zmienić wszystkiego.

Sprawdź też: Dlaczego nie mogę schudnąć? Omawiamy 9 Powodów!

Wszystko po kolei, jak za dziecka najpierw przewraca się na brzuszek, potem zaczyna raczkować, stawiać pierwsze niezdarne kroki, a następnie biegać – i tak właśnie będzie ze zmianą nawyków.

Zmiana nawyków żywieniowych małymi krokami

To nie jest tak łatwe jak powiedzenie sobie: „Od dziś nie jem cukru” – jeżeli jesz go wiele lat, będzie Ci si chciało, a jak zaprzestaniesz od razu, mogą być negatywne skutki (nie zawsze) jak np. wahania nastroju.

Tak samo jak postanowisz sobie „Codziennie będę piła rano sok warzywno-owocowy” – za jakiś czas nie będzie Ci się chciało codziennie wstawać 20 minut wcześniej, żeby go zrobić.

Dopóki tego nie zrozumiesz, nie będziesz w stanie pójść dalej i na zawsze zmienić złych nawyków.

A więc mamy uzgodniony pierwszy krok – mały, a tak wielki krok!

Wyposażenie lodówki i kuchni

Następnie pamiętaj o dobrym wyposażeniu lodówki! Miej w kuchni owoce, warzywa, ale także niskotłuszczowe produkty. Warto również częściej kupować pieczywo pełnoziarniste!

Warto w zamrażarce mieć już gotowe porcje warzyw na zupy, czy sosy, tak abyś szybko mogła przygotować danie. Po prostu znajdź chwilę, skrój warzywa i wrzuć do zamrażarki!

dobry nawyk pełna lodówka

Dobrym pomysłem są również zamrożone sosy np. który pozostał z obiadu, bo nikt nie dojadł lub fasolkę, którą będziesz mogła ugotować lub podsmażyć!

Wyposażenie „na przyszłość” takich produktów jak warzywa czy mięsa, oszczędza nasz czas na codziennie zakupy i myślenie co na obiad. Szukaj promocji, kupuj więc i po prostu zamroź!

Polecam także mieć w domu doniczki ze świeżymi ziołami Np. mięta, lubczyk, tymianek, oregano, nie dość, że jest to piękny dodatek w kuchni – ożywia ją, ale świetny wkład do dań – są one aromatyczne i smak staje się bardziej intensywny.

Już nawet nie wspominając o tym, że pięknie podane danie dużo lepiej smakuje, więc możesz je również wykorzystać do dekoracji!

Nawodnienie – Odrzuć kolorowe napoje!

Zrezygnuj z kolorowych i gazowanych  napojów – przerzuć się na wodę.

Świetnym rozwiązaniem jest dzbanek filtrujący lub wcześniej przygotowana karafka z wodą cytryna, pomarańczą i miętą, a na wyjścia polecam wyposażyć się w ciekawą butelkę na wodę, którą możesz wrzucić do torebki!

Ciekawa butelka na wodę

Jak będziesz miała to pod ręką, to szybciej skorzystasz z takiej opcji ugaszenia pragnienia.

Woda sprawia, że będziesz syta na pewien czas, ale również pozytywnie wpłynie na przemianę materii oraz wygląd naszej skóry i samopoczucie.

Ogranicz alkohol

Ogranicz alkohol… Niestety to jest ta okrutna przyjemność, która stara się zagościć u nas jak najczęściej.

Ale oprócz powikłań po piciu alkoholu, jakim jest kac, dodaje do naszych spożywanych kalorii niezłą bombę kaloryczną, która nie będzie sprzyjała naszemu odchudzaniu, ani zdrowemu odżywianiu.

Wartość kaloryczna alkoholu

I też jest silnie uzależniający: „Tylko jedna lampka wina, tylko jedno piwo”, a z tej jednej lampki robi się cała butelka lub 5 piw! 😉

Postaw na systematyczność

Nie zapomnijmy o systematyczności, to również jest kluczowe w zmianie nawyków. Jeżeli już zakładasz jakiś cel, musisz wytrwać w tym postanowieniu i systematycznie „odrabiać pracę domową”, którą sama sobie zadałaś.

Czyli jak postanowiłaś w każdą niedzielę zrobić dwudaniowy obiad, to staraj się, aby tak właśnie co tydzień było, abyś wpadła w pewną rutynę i wypracowała sobie nawyk tego przykładowego dwudaniowego obiadu.

Postaw na aktywność fizyczną

Wdrąż w swoje życie delikatną aktywność fizyczną, na przykład spacery, przejażdżkę rowerem czy odwiedzenie siłowni. To również pozwoli Ci na lepsze samopoczucie, wyuczenie poprawnych nawyków i rutyny.

Ćwiczenia świetna wpływają na rozwój mózgu i lepszą koncentrację. A dodatkowo jest to dobra odskocznia od codziennych obowiązków i oderwanie myśli od codzienności, a poświęcasz czas na skupienie się na własnej osobie.

Regularne posiłki

Postaraj się wprowadzić regularność w spożywanych posiłkach. Podziel cały dzień na kilka porcji, tzn. śniadanie – drugie śniadanie – obiad – kolacja.

Jeżeli nie masz pomysłu na śniadanie, sprawdź naszą propozycję fit śniadań!

regularne posiłki dobry nawyk

To przykładowy podział oczywiście, ale warto zjeść mniejsze porcje, ale częściej,  aniżeli na raz napakować w siebie wielką porcję i potem przez najbliższe godziny będziemy odczuwać znużenie i ciężkość na żołądku.

Lżejsze, mniejsze porcje nasycą Cię – dotrze do Twojego mózgu to, że już jesteś najedzony, ale będziesz się czuć znacznie lepiej.

Zacznij jeść w domu!

Załóż sobie, że będziesz kilka razy w tygodniu gotować w domu – zaoszczędzisz pieniądze i przede wszystkim nie będziesz podjadać niezdrowych rzeczy, aby zaspokoić głód.

Warto np. zrobić danie jednogarnkowe na dwa dni, co daje nam dwa dni z domowym obiadem i do tego szybkie przygotowanie.

domowe jedzenie

Dobrym pomysłem jest również zabieranie lunchboxów do pracy np. z sałatką, jogurtem z musli, lub zdrowych przekąsek takich jak obrane jabłuszka, marchewki lub inne Twoje ulubione owoce i warzywa.

Jeżeli masz taką możliwość, to ciekawym rozwiązaniem jest przygotowywanie świeżo wyciskanych soków, które również możesz zabrać ze sobą i zastąpić jakiś posiłek np. drugie śniadanie.

Podsumowanie

Pamiętaj o tym, że nawyki zazwyczaj zmieniasz dla siebie i dla lepszego życia, więc musisz spowiadać się przed samą sobą.

Staraj się nie oszukiwać samej siebie i nie szukać wymówek, bo każdy cel uda Ci się spełnić, jeżeli naprawdę będziesz tego chciała i posłuchasz się rady małych kroków.

Nie obarczaj się wielkimi zmianami, bo w pewnym momencie po prostu z tego zrezygnujesz. Więc powoli, pomału do przodu!

Czytaj też:

  • Czy Dieta Ketogeniczna Działa na Odchudzanie?
  • Keto Actives: Opinia o Suplemencie Wprowadzającym w Ketozę
  • Kiwi, a Odchudzanie: Czy Przytyje od Kiwi?
  • Piperinox: Recenzja po 3-miesięcznej kuracji (Czy udało mi się schudnąć?)

Reader Interactions

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Primary Sidebar

Poznaj Nas

Wiemy, że na zaufanie trzeba zasłużyć, dlatego chętnie podzielimy się z Tobą informacjami na temat tego, w jaki sposób tworzymy treści.

Popularne teraz

Dieta ketogeniczna na odchudzanie

Czy Dieta Ketogeniczna Działa na Odchudzanie?

Restrykcyjna dieta odchudzająca

Restrykcyjna Dieta Redukcyjna – Jak Powinna Wyglądać? (Poradnik)

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Dlaczego nie mogę schudnąć? 9 Powodów, przez które nie możesz zgubić brzuszka

Awokado na odchudzanie

Awokado, a Odchudzanie – Czy od Awokado się Tyje?

Keto Przepisy

5 Prostych Keto Przepisów: Co jeść na diecie ketogenicznej?

kawa na wlosy

Czy Kofeina Zapobiega Wypadaniu Włosów?

Footer

KALKULATORY:

Kalkulator BMI
Kalkulator BMR
Kalkulator PPM
Kalkulator Idealnej Wagi

PRZYDATNE LINKI:

O Nas – Zespół
Kontakt – Współpraca
Polityka Prywatności

Zamieszczone na stronie treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Portal DoktorFit.edu.pl nie zajmuję się diagnozą ani leczeniem chorób.

Copyright © 2020 DoktorFit.edu.pl