Kalkulator TDEE

Poniższy kalkulator pomoże Ci szybko obliczyć Twój wskaźnik TDEE (Total Daily Energy Expenditure), czyli całkowity wydatek energetyczny (ilość spalanych kalorii) w ciągu dnia.

?

TDEE

Wskaźnik TDEE

Wskaźnik TDEE służy do przybliżonego określenia Twojego całkowitego wydatku energetycznego (całkowitej ilości spalanych kalorii) w ciągu dnia. Dlaczego to ważne? Ponieważ jedynym sposobem na obniżenie masy ciała jest utrzymanie deficytu kalorycznego, czyli musisz spalać więcej kalorii niż przyjmujesz. Właśnie dlatego odchudzanie powinieneś zacząć od obliczenia swojego TDEE. Oczywiście dotyczy to także osób, które chcą przybrać na masie, z tym że w tym wypadku musisz osiągnąć dodatni bilans kaloryczny.


Chcesz schudnąć? Sprawdź poniższe artykuły 

Dlaczego nie mogę schudnąć · Jak zmniejszyć apetyt · Produkty spalające tłuszcz · Tabletki na zmniejszenie apetytu 


Jak obliczyć TDEE? Wzór

TDEE oblicza się na bazie wskaźnika BMR, który określa ilość kalorii potrzebnych do zachowania podstawowych funkcji życiowych takich jak oddychanie i praca serca. Innymi słowy, jest to ilość energii, którą Twoje ciało spala spoczynku zakładając brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Otrzymany wynik następnie należy przemnożyć przez wskaźnik aktywności fizycznej znanym także jako physical activity level (PAL).

Kalkulator TDEE

Piramida TDEE z hbuiltwithscience.com

Należy pamiętać, że nawet prowadząc siedzący tryb życia, Nasz PAL nie będzie wynosić zero. Wynika to z termicznego efektu pożywienia, czyli z faktu, że samo trawienie pokarmu kosztuję energię. Właśnie dlatego ważne jest, żeby uwzględnić współczynnik PAL podczas wyliczania całkowitego zapotrzebowania na energię. Polskim odpowiednikiem TDEE jest wskaźnik CPM (Całkowita Przemiana Materii).


Jak działa kalkulator TDEE

Powyższy kalkulator TDEE oblicza BMR na podstawie danych takich jak wzrost, waga, wiek i płeć, a następnie estymuje współczynnik aktywności w zależności od wybranej aktywności fizycznej. Po wymnożeniu wskaźnika BMR przez współczynnik PAL kalkulator wyświetla wynik w przystępny do odczytania sposób.

Pamiętaj: Powyższy kalkulator oblicza jedynie przybliżoną wartość w oparciu o uśrednione założenia. Rzeczywisty wydatek energetyczny zależy od wielu indywidualnych czynników i może się znacząco różnić od obliczonej wartości. Obliczony wynik może służyć jako orientacyjny punkt odniesienia, ale nie powinno mu mu się bezgranicznie wierzyć.