Chcesz otrzymać e-receptę bez wychodzenia z domu?
Możesz ją uzyskać za jedyne kilkadziesiąt zł w klinikach internetowych, które gwarantują całkowitą poufność pacjentów.
Receptę otrzymuje się po odbyciu wizyty w formule teleporady (udziela nam jej dyplomowany lekarz) a całą sprawę załatwia się za pośrednictwem specjalnego portalu, prowadzonego przez daną przychodnię online.
Spis Treści
Dla kogo teleporada za pośrednictwem serwisu wystawiającego e-recepty może być dobrym rozwiązaniem?
Wirtualne przychodnie adresują swoje usługi przede wszystkim do osób, które chciałyby uzyskać poradę lekarską bez wychodzenia z domu lub z jakichkolwiek przyczyn chciałyby zachowania maksymalnej poufności.
Nie wszyscy lekarze rodzinni i lekarze specjaliści są zwolennikami telemedycyny — tymczasem chyba każdy z nas był kiedyś w sytuacji, w której czuł się tak chory, że udanie się do przychodni było dla niego bardzo trudne.
Czy nie lepiej w takiej sytuacji pozostać w łóżku a poradę lekarską i potrzebną receptę uzyskać dzięki konsultacji online, przeprowadzonej ze swojej sypialni?
Innym przykładem sytuacji, w której teleporada jest świetnym rozwiązaniem, może być podejrzenie zakaźnej choroby — zwłaszcza poważnej, jak Covid- 19.
Pozostając w domu, osoby podejrzewające u siebie taką chorobę mogą chronić innych (osoby, które spotkałyby po drodze do przychodni czy w poczekalni) przed zarażeniem się na skutek kontaktu ze sobą.
Kolejną grupą osób, dla których wizyta na portalu wystawiającym e-recepty może okazać się strzałem w dziesiątkę, są pacjenci chorzy na choroby przewlekłe, którzy potrzebują regularnie przedłużać recepty na stale przyjmowane przez siebie leki.
Większość z nich przynajmniej raz w życiu znalazła się w podbramkowej sytuacji, kiedy to ich lekarz prowadzący nie był w stanie ich przyjąć, a tymczasem zapasy niezbędnych leków po prostu skończyły im się.
Dla nich e-recepta może być ratunkiem przed przerwaniem często niezbędnego dla ich życia i zdrowia leczenia.
E-recepta bez wychodzenia z domu? Czy to bezpieczne i legalne?
W Internecie pojawia się coraz więcej stron, za pośrednictwem których można kupić e-recepty wystawiane przez lekarzy.
Czy wystawienie i otrzymanie takiej recepty jest legalne?
Tak, pod warunkiem, że przy wystawieniu recepty dochowano wszelkich zasad sztuki lekarskiej.
Oznacza to, że:
- receptę wypisuje dyplomowany, posiadający wszelkie prawa do wykonywania zawodu lekarz;
przed wystawieniem recepty odbywa on z pacjentem konsultację (w formie teleporady), na podstawie, której może postawić kompletną diagnozę; - lekarz wystawia receptę na podstawie swojej najlepszej wiedzy i informacji, jakie zebrał w trakcie e-wizyty o stanie zdrowie pacjenta;
- medyk ma pełne prawo postawić diagnozę, którą uważa za słuszną i zgodną ze swoją wiedzą medyczną — oznacza to prawo do wypisania recepty takiej, jaką lekarz uważa za najlepszą dla danego pacjenta w jego konkretnej sytuacji, jak również prawo do odmowy wystawienia jakiejkolwiek recepty;
- zawsze wtedy, gdy udzielenie pomocy konkretnemu pacjentowi wymaga specjalistycznych badań, osobistego spotkania z lekarzem lub (w szczególnie zagrażających sytuacjach) wizyty na izbie przyjęć szpitala, medyk udzielający teleporady za pośrednictwem serwisu internetowego kieruje pacjenta do najwłaściwszej dla niego formy pomocy.
Niedopuszczalną byłaby sytuacja, w której pacjent otrzymywałby receptę, jakiej tylko sobie zażyczy, po uiszczeniu żądanej przez serwis opłaty.
W przypadku, jednak, kiedy dochowywane są wszystkie opisane powyżej wymogi, trudno uznać, aby działalność wystawiającej elektroniczne recepty internetowej kliniki różniła się czymś od telemedycyny, świadczonej przez lekarza rodzinnego.
Przykładem serwisu, który świadczy usługi wystawiania e-recept w sposób etyczny, może być portal e-recepta.net.
Otrzymanie recepty online w serwisie e-recepta.net jest uzależnione od wcześniejszego odbycia wizyty w formule teleporady; ponadto wszystkie elektroniczne recepty, wystawione poprzez ten serwis, są autoryzowane przez dyplomowanych lekarzy z pełnymi prawami do wykonywania zawodu.
Antykoncepcja hormonalna i awaryjna — czy warto załatwiać ją przez portal wystawiający e-recepty?
Ostatnią grupą pacjentów, dla których skorzystanie z usług portalu wystawiającego e-recepty może być świetnym rozwiązaniem, są wszyscy ci, którym zależy na maksymalnej poufności.
Jednymi z najczęstszych klientów „przychodni internetowych” są pacjentki, chcące uzyskać receptę na dostęp do antykoncepcji hormonalnej lub awaryjnej.
Kobiety, które wizja wizyty u ginekologa zwyczajnie krępuje, uważają, że recepta na środek zapobiegający zajściu w ciążę, uzyskana bez konieczności badania lub nawet rozmowy z lekarzem, jest prawdziwym wybawieniem.
Czy słusznie? Należy zaznaczyć, że przed rozpoczęciem stałego przyjmowania antykoncepcji hormonalnej każda odpowiedzialna i dbająca o swoje zdrowie kobieta powinna odbyć przynajmniej jedną wizytę u ginekologa.
W trakcie tej wizyty powinna ona przejść niezbędne badania.
Przyjmująca antykoncepcję kobieta z teleporady może natomiast śmiało korzystać na dalszym etapie leczenia — w celu przedłużenia recepty na stale przyjmowane środki antykoncepcyjne.
Rozważając uzyskanie e-recepty na środki zapobiegające ciąży za pomocą „internetowych przychodni” wszystkie panie muszą jednak pamiętać o tym, że odpowiedzialne portale wystawiające elektroniczne recepty mogą w niejasnej sytuacji odmówić wystawienia recepty na antykoncepcję hormonalną lub awaryjną i skierować pacjentkę na pełną wizytę ginekologiczną.
Wskazany wyżej jako przykład portal e-recepta.net przed wydaniem pacjentce recepty na antykoncepcję awaryjną wymaga od niej np. wypełnienia specjalnego formularza — i już w regulaminie serwisu jasno zaznacza, że odbycie wizyty za pośrednictwem portalu nie jest gwarancją uzyskania recepty.
Portale wystawiające e-recepty – ostateczna ocena
Podsumowując: czy korzystanie z usług „wirtualnych przychodni” umożliwiających szybkie uzyskanie recepty jest czymś rozsądnym?
Zasadniczo tak – pod warunkiem, że z możliwości tej korzysta się w granicach rozsądku i wtedy, kiedy teleporada jest wystarczającym działaniem.
E-recepty nie zastąpią całkowicie tradycyjnych konsultacji i badań — ale w pewnych szczególnych przypadkach mogą być dla nich doskonałą alternatywą.
Polecane:
Dodaj komentarz