Kalkulator WHR

Oblicz wskaźnik WHR i poznaj typ Twojej sylwetki.


?

Wskaźnik WHR

Czym jest wskaźnik WHR? 

Wskaźnik WHR (waist-to-hip ratio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder, określa rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w ciele człowieka.


WHR, a typ sylwetki

Obliczenie WHR pozwala także na stwierdzenie typu sylwetki:

Wskaźnik WHR i trzy typy sylwetki: Jabłko, Awokado i Gruszka
Trzy typy sylwetki: Jabłko, Awokado i Gruszka

Jabłko – Kobiety, której mają ten typ sylwetki, zazwyczaj mają podniesiony poziom męskiego hormonu, czego efektem jest bardziej chłopięca figura. Jabłka cechują się spowolnionym metabolizmem. A z drugiej strony dość szybko chudną przy odpowiednich ćwiczeniach na odchudzanie!

Gruszka – To figura o bardzo kobiecych kształtach.  Wąska talia, średnie piersi, duża pupa i nogi – tak prezentuje się. typ tej sylwetki. Osoby o takim typie, powinny unikać ćwiczeń na nogi, a zadbać o idealne proporcje.

Awokado(Klepsydra) – To figura najbardziej porządna. Kształtne pośladki, wąska talia, wydatne piersi. Najbardziej proporcjonalny i kobiecy typ sylwetki.


WHR vs. BMI

Badania sugerują, że WHR jest wyznacznikiem dokładniejszym niż BMI czy BMR, ponieważ bierze pod uwagę, w których miejscach na Twoim ciele gromadzi się tłuszcz.


WHR, a otyłość brzuszna

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdefiniowała otyłość brzuszną jako stosunek talii do bioder powyżej 0,90 dla mężczyzn i powyżej 0,85 dla kobiet.