Bóle brzucha dotyczą wielu osób i bywają częstą przyczyną wizyt u lekarza.
Szacunkowo, w ciągu roku ból brzucha dotyka aż ok. 60% dorosłych Polaków i jest przez nich odczuwany w różny sposób: bolesny skurcz, kolka, ucisk, rozpieranie lub nawet ból rozdzierający.
Ból okolic brzucha jest nierzadko wywołany skurczami mięśni gładkich w narządach wewnętrznych, takich jak: jelita, pęcherz, przewody żółciowe lub macica.
Spis Treści
Jakie są przyczyny bólu brzucha?
Niekiedy nie jest możliwe dokładne wskazanie zmian tłumaczących zaobserwowane dolegliwości.
Bóle mogą bowiem mieć zmienną lokalizację oraz nasilenie, na jakiś czas mijają i pojawiają się nagle, w różnych okolicznościach, czasem nasilają się tylko w spoczynku.
Nie mamy wpływu na sam proces kurczenia się mięśni gładkich. W normalnych warunkach pomagają one w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Przyczyny bólu w pierwszej kolejności można szukać w stresie, złej diecie, zaburzeniach pracy organizmu, stanach chorobowych, jak zapalenie wyrostka robaczkowego itp.
Nieustającego bólu nie wolno lekceważyć i zawsze należy skonsultować ten stan z lekarzem. W uzasadnionych przypadkach zleci on szczegółowe badania i diagnostykę.
Rezonans magnetyczny brzucha
Rezonans magnetyczny (MR) to badanie obrazowe, wykorzystywane także w diagnozowaniu schorzeń narządów jamy brzusznej.
Zaleca się je wówczas, gdy inne metody okazują się niewystarczające. MR pozwala na zbadanie: wątroby, trzustki, nerek, układu moczowego, śledziony itp.
Badanie umożliwia określenie stanu tkanek miękkich oraz rozpoznanie ewentualnych stanów zapalnych, uszkodzeń czy zmian nowotworowych.
Obrazowanie rezonansem jest bezbolesne, precyzyjne i nieinwazyjne, dlatego w pełni bezpieczne dla pacjenta. Rezonans magnetyczny jamy brzusznej najczęściej stanowi uzupełnienie USG, RTG czy tomografii komputerowej.
Podczas badania pacjent kładzie się na ruchomym stole, który wjeżdża do aparatu przypominającego budową sporych rozmiarów tubę. Rezonans magnetyczny może trwać około godziny.
W trakcie projekcji należy cały czas leżeć nieruchomo, ponieważ każdy ruch skutkuje powtórzeniem sekwencji, co spowoduje przedłużenie czasu badania.
W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń MR aparat wydaje odpowiednie komendy, jak np. “proszę nabrać powietrza”, “nie oddychać” itp., których należy słuchać i postępować zgodnie z nimi, aby diagnostyka przebiegła prawidłowo.
Wskazania do wykonania rezonansu brzucha
Wskazaniami do wykonania rezonansu jamy brzusznej będą między innymi:
- kamica nerkowa i dróg żółciowych
- marskość wątroby
- stany zapalne organów
- stłuszczenie wątroby
- podejrzenie torbieli, polipów, nowotworów, ropni bądź naczyniaków
- infekcja układu moczowego
- wrodzone wady
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- wrzody
- zespół jelita wrażliwego
- bąblowica
- cukrzyca, kiedy następuje prawdopodobieństwo rozwinięcia się nowotworów trzustki
- urazy wewnętrzne.
Jak przygotować się do rezonansu brzucha?
Do badania warto się uprzednio odpowiednio przygotować. Dwa dni przed wykonaniem rezonansu należy stosować dietę lekkostrawną i powstrzymać się od pokarmów wzdymających.
Zalecane jest również przyjmować espumisan przez 2 dni tuż przed badaniem.
Natomiast w dniu badania nie powinno się pić kawy, palić papierosów i żuć gumy. Na 5 godzin przed badaniem pacjent powstrzymuje się od spożycia jakichkolwiek pokarmów.
Dodaj komentarz