Doświadczasz bólu w obrębie stawu kolanowego?
Ta okolica jest spuchnięta, zaczerwieniona i występują ograniczenia ruchomości?
Takie objawy, zwłaszcza jeżeli pojawiają się nagle i szybko narastają, mogą wskazywać na zapalenie stawu kolanowego [1].
Czym może być wywołany ten stan? Jak należy go leczyć i jakie mogą być powikłania? Wyjaśniamy.
Zapalenie stawu kolanowego — najczęstsze przyczyny
Zapalenie stawu kolanowego to schorzenie, które może mieć zróżnicowane podłoże. Dlatego, aby mówić o powikłaniach takiego stanu, trzeba najpierw wskazać choroby, które mogą go wywołać.
Stan zapalny wywołany infekcją
Z jednej strony przyczyną jego rozwoju może być obecność w błonie maziowej stawu kolanowego drobnoustrojów, w efekcie zakażenia.
Mogło do niego dojść np. po zabiegu chirurgicznym, punkcji stawu czy urazie [3]. Wówczas mowa o infekcyjnym zapaleniu stawów.
Może być ono wywołane np. przez:
- bakterie (rzeżączkowe i nierzeżączkowe bakteryjne zapalenie stawów);
- wirusy, np. parwowirus B19;
- grzyby [1].
W ich przebiegu mogą pojawić się m.in. woda w kolanie, rumień guzowaty czy inne zmiany skórne, np. grudki, krosty, a nawet pęcherze krwotoczne [1].
Podłoże reumatologiczne
Z drugiej strony u podłoża zapalenia stawu kolanowego może leżeć reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Jest to przewlekła choroba zapalna o charakterze autoimmunologicznym.
W jej wyniku dochodzi do zapalenia kaletki maziowej. RZS ma podłoże genetyczne, a częściej chorują na nie kobiety czy osoby palące papierosy.
Objawy mogą się też pojawić w konsekwencji doświadczenia silnego stresu[2].
W tym przypadku stan zapalny objawia się m.in. bólem i sztywności, także w nocy i po przebudzeniu się, obrzękiem, tkliwością stawu i ograniczeniem ruchomości. Z czasem może się też pojawić deformacja.
Jakie powikłania może dawać stan zapalny kolana?
Gdy staw kolanowy znajduje się w stanie zapalenia, warto skonsultować się z lekarzem i ustalić przyczynę dolegliwości.
Zależą od niej zarówno rokowania, jak i możliwe powikłania.
Infekcyjne zapalenie stawu kolanowego: rokowania i możliwe powikłania
Jeżeli staw kolanowy jest objęty zapaleniem infekcyjnym, najczęściej jest możliwe całkowite wyleczenie i powrót do stanu równowagi.
Należy jednak pamiętać, że kluczowe jest szybkie wdrożenie leczenia: gdy następuje w ciągu pierwszych 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów, szanse na pełen powrót do zdrowia ma 2 na 3 pacjentów [3].
Jeżeli leczenie nie nastąpi, zapalenie może postępować i prowadzić do powikłań, takich jak:
- zapalenie kości i szpiku;
- przetoka jamy stawowej;
- martwica septyczna kości;
- trwałe upośledzenie ruchomości w stawie kolanowym[3].
Szczególnie duże ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań występuje u pacjentów, którzy zmagają się z chorobami współistniejącymi, np. cukrzycą czy schorzeniami reumatologicznymi [3].
Zapalenie stawu kolanowego przy RZS: powikłania
Groźne powikłania może nieść za sobą także RZS. Jej skutkiem może być choroba zwyrodnieniowa, a co za tym idzie — wyraźna deformacja oraz zniszczenie stawu i utrata jego ruchomości.
Powikłania mogą też mieć charakter ogólnoustrojowy. Do najpoważniejszych zalicza się udar mózgu czy zawał serca, ale także osteoporozę, czy problemy związane z układem nerwowym [2].
Aby nie dopuścić do szybkiego postępu choroby i przejąć kontrolę nad jej rozwojem, również potrzebne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia. Równie istotne jest pozostawanie pod stałą opieką reumatologa [2].
Leczenie zapalenia stawu kolanowego — nie lekceważ objawów!
Jak widać, gdy staw kolanowy jest objęty przez stan zapalny, warto zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Specjalista przeprowadzi diagnostykę, aby określić podłoże dolegliwości.
Obejmie ona np. badania laboratoryjne, badanie płynu stawowego, posiewy krwi czy badania obrazowe (RTG, USG, czasem TK, rezonans magnetyczny czy scyntygrafię)[1].
Uzyskane wyniki pozwolą wskazać, jakie są przyczyny problemu i wdrożyć leczenie — tak, aby zupełnie wycofać stan zapalny lub złagodzić jego przebieg oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.
Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky.
[1] Korkosz M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna, dostęp online 18.08.2023 r. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.14.
[2] Guła Z., Korkosz M,, Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna, dostęp online 18.08.2023 r. https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow
[3] Wiercińska M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna, dostęp online 18.08.2023 r., https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/140769,infekcyjne-septyczne-zapalenie-stawow
Dodaj komentarz