Ból karku i szyi jest częstą dolegliwością, którą odczuwamy zwłaszcza po wielu godzinach pracy przed ekranem monitora. Zmęczone mięśnie dają o sobie znać bólem i sztywnością.
Zwykle pomocne jest rozmasowanie bolącego miejsca, ale jeśli niekomfortową postawę wymuszamy często, może dojść do choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego kręgosłupa.
O czym pamiętać, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia?
Dlaczego boli kark?
Ból szyi o różnym nasileniu to przypadłość zarówno starszych, jak i młodszych osób.
Statystycznie najczęściej występuje u ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia, noszą niewygodne obuwie lub mają nadmierną masę ciała.
Najczęstszą przyczyną bólu karku i szyi jest nadmierne obciążenie mięśni na skutek długotrwałego utrzymywania jednej pozycji.
Dotyczy to głównie tych osób, które pracują przed komputerem, kiedy biurko ustawione jest na nieodpowiedniej wysokości lub wykonują inne prace wymagające nienaturalnego pochylenia głowy (np. przy taśmie produkcyjnej).
Za ból szyi może też odpowiadać źle dobrana poduszka czy zbyt miękki materac, na którym śpimy. Wówczas dolegliwości odczuwane są głównie po przebudzeniu i ustępują po kilkunastu minutach.
We wszystkich wspomnianych przypadkach dyskomfort jest efektem przeciążenia mięśni. Jeśli nie wdrożymy odpowiedniej profilaktyki, może dojść do stanu zapalnego i choroby zwyrodnieniowej.
Ból szyi jest też jednym z pierwszych objawów urazu odcinka szyjnego kręgosłupa, np. w efekcie jego złamania, pęknięcia czy nadwyrężenia po wypadku komunikacyjnym.
Charakterystyczne dla tego typu sytuacji jest nagłe szarpnięcie, na skutek którego dochodzi do niekontrolowanego rozciągnięcia i napięcia mięśni.
Zdarza się także, że ból karku i szyi może pojawić się w wyniku innej choroby. Właśnie dlatego, jeśli jest intensywny i nie ustępuje mimo zastosowania leków przeciwbólowych, należy skontaktować się ze specjalistą.
Profilaktyka bólu szyi
W doraźnym łagodzeniu dolegliwości można sięgnąć po lek przeciwbólowy. W zwalczaniu lekkich i umiarkowanych dolegliwości sprawdzają się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które zawierają np. ketoprofen.
Najskuteczniejszą profilaktyką są ćwiczenia, które można samodzielnie wykonywać w domu. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu, należy zadbać o dobrą kondycję mięśni czworobocznych.
Proste ćwiczenia można wykonywać nawet w krótkich przerwach w czasie pracy. Warto na chwilę oderwać się od wykonywanych czynności i skupić się na rozciąganiu mięśni, np. wykonując naprzemiennie ruchu głową do przodu, w tył i na boki.
Dla lepszego efektu można pogłębić ruch, pomagając sobie ręką. Najważniejsze, aby pamiętać, że ruch nie powinien powodować bólu. Jeśli odczuwamy dyskomfort, warto skonsultować się ze specjalistą.
Na ból karku i szyi często zalecane są ćwiczenia metodą McKenziego. To również gimnastyka wykonywana samodzielnie w domu, której celem jest przywrócenie pełnej ruchomości.
Dodaj komentarz