Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą cieszyć się gęstymi i lśniącymi włosami. Aby jednak kosmyki prezentowały się dobrze, należy otoczyć je odpowiednią troską.
Warto zatem dowiedzieć się, jak pielęgnować włosy w domu, aby odwdzięczyły się atrakcyjnym wyglądem. Na pewno konieczny będzie wybór delikatnego szamponu oraz odżywek.
Dobrze byłoby więc mieć świadomość tego, na jakie kryteria zwracać uwagę podczas ich zakupu. Przydać może się także wiedza na temat tego, jak wykonać prosty zabieg laminacji w warunkach domowych.
Przedstawiamy proste, ale skuteczne sposoby na zdrowe włosy!
Spis Treści
Skuteczne, ale łagodne oczyszczanie
Oczyszczanie skóry głowy jest niezbędne w celu pozbycia się zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać nie tylko na kondycję skalpu, ale i samych kosmyków.
Dlatego też, podstawowym kosmetykiem znajdującym się w niemal każdej łazience jest szampon. Powinien być starannie wybrany, aby zapewnić skórze oczyszczenie, ale jednocześnie nie przesuszyć włosów.
Polecane: 14 Domowych Sposobów na Porost Włosów [Koniecznie Sprawdź]
Raz na jakiś czas warto byłoby pomyśleć także o użyciu peelingu.
Odpowiedni szampon to podstawa
Wybierając szampon do włosów należy zwrócić uwagę na różne kryteria. Na pewno trzeba przyjrzeć się temu, jakim włosom jest dedykowany.
Jeżeli Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają, pomóc może im szampon regulujący pracę gruczołów łojowych.
Jeśli natomiast podstawowym problemem, z którym mierzy się skóra głowy jest przesuszenie, warto zainwestować w kosmetyk nawilżający.
Czytaj też: Dieta na Zdrowe Włosy – Co jeść, żeby nie wypadały?
Podobnie należy postąpić, jeżeli posiada się włosy o wysokiej porowatości. Szampon przeznaczony do codziennej pielęgnacji nie powinien zawierać silnie działających środków myjących.
Zdecydowanie lepiej sprawdzą się delikatne detergenty. Kosmetyk o silniejszym działaniu oczyszczającym także się przyda, ale nie należy stosować go częściej niż raz w tygodniu.
A może peeling do skóry głowy?
Raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie warto zastosować peeling do skóry głowy. W przypadku skóry wrażliwej, najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny.
W delikatny, ale skuteczny sposób usunie zanieczyszczenia oraz pozostałości martwego naskórka.
Jeśli nie ma się problemu ze zbyt wrażliwym naskórkiem, można pokusić się o kupno ziarnistego peelingu, bazującego na przykład na zmielonych pestkach owoców.
Tego rodzaju kosmetyk pobudzi mikrokrążenie, co może okazać się niezwykle przydatne w walce z nadmiernie wypadającymi włosami. Przyda się także osobom, które chcą przyśpieszyć ich wzrost.
Odżywienie i regeneracja
Włosy, bez względu na rodzaj, potrzebują odżywienia i regeneracji.
Dlatego też, po każdym myciu trzeba zastosować odżywkę. Warto zatem mieć świadomość tego, czym kierować się przy jej wyborze, aby była efektywna.
Olej Kokosowy w Kosmetyce: Działanie na Skórę, Trądzik i Włosy
Dobrze byłoby też zdawać sobie sprawę z tego, na co zwracać uwagę przy zakupie maski. Spore korzyści można także odnieść z olejowania włosów.
Jak znaleźć dobrą odżywkę do włosów?
Wybierając odżywkę do włosów, należy wziąć pod uwagę takie kryteria jak:
- porowatość włosów
- kondycję włosów
- skręt włosów
Wybierając odżywkę, na pewno należy przyglądać się temu, czy jest ona dedykowana włosom wysokoporowatym, średnioporowatym, czy też może niskoporowatym.
Dobrze byłoby też zwracać uwagę na to, czy są one kręcone, falowane, czy może proste.
Im mocniej kręcą się włosy, tym większego nawilżenia zazwyczaj potrzebują. Bardzo istotne jest także zachowanie tak zwanej równowagi PEH.
Włosy potrzebują emolientów, protein oraz humektantów. Warto zatem zainwestować w co najmniej trzy różne odżywki, aby móc dobierać je do aktualnych potrzeb kosmyków.
Jaka powinna być maska do włosów i jak ją stosować?
Maska do włosów posiada zazwyczaj bardziej treściwą konsystencję niż odżywka. Jej działanie także jest silniejsze. Dlatego też, trzeba stosować ją co do zasady raz w tygodniu.
Wybierać można spośród masek bazujących na proteinach, emolientach oraz humektantach. Podobnie jak w przypadku odżywek, i ten typ kosmetyku trzeba dobierać do potrzeb włosów.
Dla uzyskania optymalnych efektów, po nałożeniu maski na włosy, zaleca się owinięcie ich ręcznikiem. Ciepło sprawia bowiem, że składniki aktywne znajdujące się w kosmetyku szybciej się wchłaniają.
Olejowanie włosów
Raz na jakiś czas, dobrze byłoby przeprowadzić zabieg olejowania włosów. W przypadku wyjątkowo suchych kosmyków, zaleca się olejowanie przed każdym myciem.
Olej dobrze jest dobrać zwracając uwagę na porowatość włosów. Najpopularniejsze są oleje ze słodkich migdałów, z marakui, z pestek śliwki czy z orzecha kokosowego.
Przed aplikacją wybranego oleju, włosy należy zwilżyć mgiełką. Można wetrzeć w nie także odrobinę odżywki bądź żelu aloesowego.
Następnym krokiem jest aplikacja niewielkiej ilości oleju. Włosy powinny być lekko wilgotne po jego nałożeniu. Najepiej będzie, jeżeli olej pozostanie na włosach przez kilka godzin.
Można zaaplikować go na przykład na noc. Jeśli jednak nie ma się czasu, olej można zmyć po godzinie. Kluczem do sukcesu jest systematyczne wykonywanie zabiegu olejowania. Wówczas włosy staną się miękkie w dotyku i pełne zdrowego blasku.
Laminacja włosów w domu
Aby wygładzić swoje włosy i dodać im blasku, można zdecydować się na prosty zabieg laminowania włosów.
W celu jego wykonania, należy wyposażyć się w:
- 6 łyżek gorącej wody
- 3 łyżki żelatyny
- 2 łyżki maski do włosów
Laminacja włosów w domu nie jest taka trudna. Na początku należy oczywiście wymieszać wodę z żelatyną, a następnie wzbogacić ją o dodatek maski. Kolejnym krokiem jest aplikowanie mieszanki na włosy, pasmo po paśmie.
Później zaleca się owinięcie włosów folią. Dla wzmocnienia efektu można także nałożyć na nie bawełniany turban.
Po 30-40 minutach należy spłukać z włosów żelatynę. Po zabiegu włosy będą sypkie, lśniące i przyjemne w dotyku.
Jeżeli nie lubisz robić naturalnych masek na włosy i nie masz czasu, aby siedzieć w nich to warto także uzupełnić swoją gamę kosmetyków do włosów o takie, które w prosty i szybki sposób wygładzą włosy niczym zabieg laminacji!
Domowe sposoby na zdrowe włosy: Czy warto?
Nie zawsze jesteśmy w stanie poświecić tyle pieniędzy czy czasu na systematyczne wizyty u fryzjera, aby odżywiać Nasze włosy.
Skutecznym sposobem jest zapoznanie się z tajnikami tak zwanego „włosingu”, dzięki któremu możemy zdecydowanie poprawić jakość włosów w domowych warunkach.
Między wizytami u fryzjera dbaj o nie także w domu: Używaj odpowiednich odżywek, szamponów oraz poprawnie oczyszczaj skórę głowy. Do tego dodaj odpowiednią dietę i suplementy na kondycję i porost włosów, a osiągniesz zadowalający efekt!
Dodaj komentarz