Zmiana w sposobie wystawiania recept rozpoczęła się w 2020 roku, chociaż prace nad nią trwały już od wielu lat.
Początkowo pacjenci z nieufnością podchodzili do recept elektronicznych, które stopniowo zaczęły zastępować tradycyjne, papierowe recepty.
Warto wiedzieć, że e-recepta to rozwiązanie w pełni legalne i bezpieczne.
W jaki sposób można za jej pośrednictwem kupić potrzebne leki?
Czym jest e-recepta?
E-recepta to elektroniczny dokument, który obowiązuje obecnie nie tylko w Polsce, ale i na terenie Unii Europejskiej.
Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że można ją zrealizować w każdej aptece – zarówno stacjonarnej, jak i internetowej.
Już w 2020 roku recepta w formie papierowej – z nielicznymi wyjątkami całkowicie została wycofana z obiegu i zastąpiona elektronicznym odpowiednikiem.
Pozwoliło to na ujednolicenie systemu medycznego, a także znacznie ułatwiło pracę farmaceutom i lekarzom.
Także i pacjenci wskazują na liczne zalety e-recept, o których przekonali się przez cały okres ich funkcjonowania.
E-recepta a Internetowe Konto Pacjenta
Wielu pacjentów zastanawia się, w jaki sposób można zrealizować otrzymaną od lekarza e-receptę.
Podczas wizyty – niezależnie od tego, czy odbyła się ona w trybie stacjonarnym, czy też online, pacjent otrzyma czterocyfrowy kod, który potrzebny mu będzie do zrealizowania recepty w dowolnej aptece.
Uwaga – wypisanie recepty online jest całkowicie darmowe, pomijając oczywiście koszt konsultacji lekarskiej.
Osoby, które chcą w pełni skorzystać ze wszystkich zalet recepty elektronicznej, powinny zastanowić się nad założeniem Internetowego Konta Pacjenta.
W sytuacji, kiedy pacjent zgubi kod do swojej e-recepty, może odczytać go na swoim profilu.
Znajdzie tutaj także dodatkowe informacje dotyczące nie tylko nazw przepisanych leków, ale także daty ważności recepty, a także sposobu stosowania i zażywania leków.
Osoby, które nie posiadają dostępu do Internetowego Konta Pacjenta, nie muszą się obawiać.
One otrzymają e-receptę pod postacią papierowego wydruku, na którym znajdzie się kod kreskowy. To na jego podstawie farmaceuta w aptece wystawi potrzebne leki.
Recepta online – czy jest legalna?
Pacjenci zastanawiający się, czy recepta online jest rozwiązaniem legalnym, wcale nie muszą się obawiać.
Prawda jest taka, że jest to rozwiązanie, które powszechnie obowiązuje od 2020 roku i jest uregulowane prawnie.
Nie ma najmniejszych podstaw do obaw odnośnie tego, czy e-recepta zgodna jest z obowiązującymi przepisami.
Co ciekawe, warto podkreślić, że receptę online można otrzymać nie tylko podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarza.
Osoby, które bardzo cenią sobie swój czas i nie chcą tracić go na oczekiwanie w długich kolejkach w przychodniach, mogą zdecydować się na skorzystanie z dobrodziejstw telemedycyny.
Wizyty lekarskie za pośrednictwem telefonu i internetu to rozwiązanie, na które co roku decyduje się coraz większa liczba pacjentów.
Zwłaszcza te osoby, które na stałe zażywają leki, niekoniecznie chcą umawiać wizytę w gabinecie lekarza za każdym razem, kiedy kończy im się bieżące opakowanie medykamentu.
Biorąc pod uwagę, jak wielką popularnością w ostatnich latach cieszy się telemedycyna, nikogo nie powinno dziwić, że z tej formy kontaktu pacjenta z lekarzem korzysta coraz większa liczba osób.
W internecie powstaje coraz większa liczba stron internetowych, na których można umówić konsultację ze specjalistą w celu otrzymania recepty online.
Uwaga – koniecznie trzeba pamiętać o tym, że wypełnienie formularza bądź też przeprowadzenie rozmowy ze specjalistą nie gwarantuje, że ten wystawi receptę na potrzebny lek.
Pacjent otrzyma dokument wyłącznie w przypadku, kiedy lekarz decyduje, że jego wystawienie jest całkowicie zasadne.
Recepta online i jej korzyści
Farmaceuci zgodnie twierdzą, że recepta online to rozwiązanie, które zrewolucjonizowało system opieki medycznej w Polsce.
Przeszłością stały się problemy z odczytaniem niewyraźnego, lekarskiego pisma.
Z racji tego, że podczas wypisywania e-recepty wszystkie wprowadzane dane są na bieżąco weryfikowane przez system, lekarze nie mają praktycznie możliwości popełnienia błędu przy wystawianiu dokumentu warto zwrócić uwagę także na jeszcze jedną, bardzo ważną, zaletę e-recepty.
Otóż, pacjent wcale nie musi udawać się do apteki w celu jej zrealizowania osobiście. Wystarczy, że przekaże bliskiej osobie czterocyfrowy kod oraz swój numer PESEL.
Jest to szczególnie pomocne w sytuacji, kiedy chory czuje się na tyle źle, że samodzielne udanie się do apteki jest dla niego niemożliwe.
W czasach, kiedy funkcjonowały papierowe recepty, ich gubienie było na porządku dziennym.
W przypadku e-recepty nie trzeba się o to obawiać.
Pacjent, który zapodział czterocyfrowy kod potrzebny do realizacji dokumentu, może odnaleźć go w sms-ie, e-mailu bądź też na swoim profilu Internetowym Koncie Pacjenta.
Pomimo tego że e-recepta funkcjonuje w Polsce dopiero od trzech lat, dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie bez niej sprawnego funkcjonowania systemu opieki medycznej.
Czytaj też:
Dodaj komentarz