Miastenia, znana też jako nużliwość mięśni, jest autoimmunologiczną chorobą zarówno wczesnego dzieciństwa, jak i starości.
Prawidłowo leczona, daje dobre rokowanie.
Sprawdź, jakie są objawy nużliwości mięśni. Jak wygląda leczenie miastenii?
Spis Treści
Czym jest nużliwość mięśni?
Miastenia, nazywana też nużliwością mięśni, jest chorobą autoimmunologiczną, w której przeciwciała IgG organizmu skierowane są przeciwko receptorom nerwowo-mięśniowym.
Układ immunologiczny, uznając je za intruza, blokuje funkcjonalność receptorów, co prowadzi do zaburzenia pracy mięśnia i braku jego kurczliwości.
Choroba należy do rzadkich, a pacjentami są zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Jednoznaczna przyczyna miastenii nie jest znana.
Schorzenie u wielu osób wiąże się z przerostem lub guzem grasicy. Ta zależność również nie jest do końca jasna.
Obraz kliniczny miastenii
Wczesny objaw kliniczny miastenii może wskazywać na inne choroby neurologiczne, m.in. na: stwardnienie rozsiane, miopatię, polineuropatię, nerwicę.
Objawy nużliwości mięśni są różnorodne i zależą od postaci choroby. Najbardziej charakterystyczne jest osłabienie różnych grup mięśniowych.
U części chorych rozwija się stała chrypka, tzw. nosowy głos, pojawiają się przewlekłe bóle mięśni. W początkowym stadium choroby dochodzi do opadania powiek i podwójnego widzenia, co wskazuje na miastenię oczną.
U połowy pacjentów w ciągu kolejnych 2 lat rozwija się kolejna grupa objawów, obejmująca mięśnie kończyn górnych, dolnych, osiowych i oddechowych.
Osłabienie może mieć stopień minimalny lub przybierać formę zaawansowaną, uniemożliwiającą samodzielne funkcjonowanie.
W przebiegu ciężkiej miastenii pacjent ma problem z poruszaniem się, władaniem kończynami, utrzymaniem głowy. Szczególnie niebezpieczne są objawy niewydolności oddechowej.
Objawy opuszkowe miastenii wynikają z osłabienia mięśni twarzoczaszki, co skutkuje zaburzeniami mowy, gryzienia i połykania. Chory może mieć problem nawet z przyjęciem płynów.
Dolegliwości zaostrzają się, a następnie całkowicie ustępują po kilku godzinach. Taki stan prowadzi do nagłych upadków.
Przewlekła postać choroby powoduje, iż pacjenci wskazują na częste uczucie ciężkości kończyn i łatwe męczenie się.
Leczenie nużliwości mięśni
Z racji tego, iż miastenia charakteryzuje się zmiennością objawów, terapia planowana jest najdłużej na kilka miesięcy, a następnie modyfikowana w zależności od stanu zdrowia pacjenta.
Leczenie nużliwości mięśni opiera się na farmakologii doustnej o działaniu objawowym.
Wybór preparatów jest indywidualny. Wcześnie zdiagnozowana miastenia i prawidłowo prowadzone leczenie dają bardzo dobre rokowanie.
Dodaj komentarz