Spocone dłonie, skronie skroplone potem, plamy pod pachami, przykry zapach.
Nadmierna potliwość potrafi być niesłychanie uciążliwa. Według badań coraz więcej osób narzeka na tę nieprzyjemną przypadłość.
W doraźnej walce z nadpotliwością pomóc mogą zmiany nawyków żywieniowych – na przykład rezygnacja z kawy czy silnych przypraw.
Należy również dbać o higienę, niebagatelną zmianę przyniosą częste, chłodne prysznice. A gdy już wyjdziemy z domu pamiętajmy, aby kompletować naszą garderobę pod kątem lekkości i przewiewności tkanin.
Przedstawiamy Ci parę sprawdzonych sposobów na nadmierną potliwość.
Spis Treści
Przyczyny nadmiernego pocenia się
Nadmierna potliwość stóp czy głowy może mieć rozmaite przyczyny.
Przypadłość tę dzieli się na pierwotną, genetyczną, oraz wtórną, związaną z jakąś chorobą.
Aby wyeliminować podejrzenie osobnego schorzenia, na przykład cukrzycy czy problemów z układem krwionośnym, bezapelacyjnie należy udać się do lekarza po skierowanie na badania krwi i moczu.
Pamiętajmy o tym, szczególnie jeśli objawy wzmożonego pocenia się przede wszystkim dokuczają nam podczas snu.
Antyperspirant, krem czy specjalistyczne mydło nie pomogą, jeśli problem ma głębsze podłoże.
Nie bagatelizujmy żadnych objawów, które mogą wskazywać na to, że z naszym organizmem dzieje się coś złego.
Naturalne sposoby na pocenie się
W wielu życiowych sytuacjach przytrafia nam się ten uporczywy problem – pocenie się.
Kłopot ten u niektórych objawia się na całym ciele, u innych tylko pod pachami, na stopach bądź na dłoniach.
Jeśli występuje on tylko z powodu pogody na zewnątrz, to można go jeszcze jakoś znieść i wytrzeć chusteczką, gorzej jest jednak gdy pojawia się w nadmiernych ilościach i wydziela nieprzyjemny zapach, za co odpowiedzialne są bakterie bytujące na powierzchni naszej skóry.
Często w otoczeniu jest nam wstyd, np. w sklepie podnieść ręce do góry, by sięgnąć po jakiś produkt z wyższej półki, czy przebywać w dużych grupach ludzi, gdy pogoda sprzyja nadmiernemu poceniu się.
W drogeriach i aptekach mamy świetny wybór wielu antyperspirantów i dezodorantów, ale czasami zdarza się, że i to nie pomaga, więc trzeba zajrzeć głębiej!
Warto jest wtedy sięgnąć po naturalne sposoby radzenia sobie z tym przykrym utrapieniem. Oto kilka z nich:
Warzywa i owoce
Jednym z powodów nadmiernego pocenia się jest zła dieta. Duże ilości kawy, papierosów, alkoholu czy nawet tłustego jedzenia sprawiają, że krew zaczyna krążyć szybciej, co powoduje podwyższenie się temperatury naszego ciała.
Doskonałym sposobem będzie wprowadzenie do naszego jadłospisu warzyw i owoców, które nam pomogą. Są to np. ogórki, pomidory, ziemniaki, sałata, truskawki, jabłka, gruszki i reszta tych, które są świeże i sezonowe.
Należy ograniczyć za to spożywanie cebuli, poru i czosnku, ponieważ przez nie również nasz pot może mieć nieprzyjemny zapach.
Zioła i napary
Przy tak uciążliwym problemie wskazane jest również, by korzystać z takich naparów jak:
- z szałwii – zawiera duże ilości witaminy b6 i magnezu
- z pokrzywy – pozwoli nam pozbyć się z organizmu toksyn
- z wierzby białej – pomaga zredukować wydzielanie potu
- z melisy – oprócz działania uspokajającego, przyczynia się do ochrony organizmu przed stresem
Najlepiej, aby herbatki miały temperaturę pokojową, ponieważ nie chcemy dodatkowo ogrzać naszego organizmu, tylko wyeliminować nadmierne potliwości.
Po wdrożeniu w życie takich metod możemy być pewni, że nasz kłopot zmniejszy się w znacznym stopniu, bądź też zniknie całkowicie, a my w końcu będziemy mogli poczuć się swobodnie w każdej sytuacji.
Inne sposoby na pocenie się
Na pewno nie chcemy wstydzić się mokrych plam pod pachami. Po za tym nie jest to zbyt miłe uczucie. Codziennie dokładnie je myjmy i osuszajmy.
Usuwajmy też włoski, które tu rosną. I regularnie stosujmy jeden z naturalnych sposobów, a grudki potowe będą pracowały na mniejszych obrotach. Oto one:
- Pasta myjąca z sody oczyszczonej i cytryny – do słoiczka wsypmy 2 łyżki sody oczyszczonej i wyciśnijmy sok z jednej cytryny. Całość wymieszajmy. Odrobinę pasty wmasujmy w zwilżone pachy podczas kąpieli. Po minucie spłuczmy. Stosujmy przez 14 dni. Zróbmy tygodniową przerwę i ponówmy kurację.
- Ziołowy wywar – do garnka wlejmy 1,5 szklanki wody. Wsypmy po czubatej łyżce suszonego tymianku (1 zł za 10 g) i rozmarynu (1,29 zł/10 g). Gotujmy na małym płomieniu 10 minut czasu. Kiedy wywar ostygnie, odcedźmy. Dolejmy pół szklanki octu ryżowego. W ziołowym płynie umoczmy kawałek gazy i dokładnie przemyjmy pachy. Trzymajmy go w lodówce.
- Olejek z drzewa herbacianego – kilka kropli olejku herbacianego (6,79 zł/10 ml) wmasujmy w oczyszczoną i osuszoną skórę pod pachami. Olejku możemy używać nawet codziennie.
- Napar ze skrzypu polnego – zaparzmy szklanką wrzątku łyżkę skrzypu polnego (2,49 zł za 25 g). Kiedy ostygnie, dolejmy łyżkę białego wina. W naparze umoczmy wacik kosmetyczny i przetrzyjmy pachy. Powtarzajmy codziennie rano.
- Liście orzecha włoskiego – garść liści (3,75 zł/50 g) zalejmy 500 ml wody. Zagotujmy, odcedźmy po 5 minutach czasu. W naparze zamoczmy gazę, przetrzyjmy pachy (co dzień rano). Płyn wstawmy do lodówki.
Dodaj komentarz