Dolegliwości bólowe bywają bardzo różne i cechują się różnym natężeniem.
Nie każdy lek okaże się skuteczny w uśmierzaniu konkretnej dolegliwości bólowej, dlatego w apteczce domowej warto posiadać kilka różnych preparatów.
Zanim jednak zdecydujemy się na zakup leku przeciwbólowego, nawet takiego bez recepty, powinniśmy dokładnie rozważyć, jakie mamy opcje.
Spis Treści
Dostępne rodzaje leków przeciwbólowych
Bardzo ważną kwestią, którą powinniśmy rozważyć, jest preferowana przez nas forma przyjmowania leku.
Oprócz naszych indywidualnych preferencji, wiele zależeć będzie od miejsca występowania bólu, a także jego źródła.
Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe to bowiem nie tylko twarde tabletki – w dzisiejszych czasach opcji jest zdecydowanie więcej i są to między innymi:
- plastry rozgrzewające lub chłodzące
- maści przeciwbólowe
- tabletki i saszetki do rozpuszczania
- kapsułki miękkie
- czopki
Opcji jest więc naprawdę bardzo wiele.
Pamiętajmy jednak, że o ile niektóre z nich działają jedynie miejscowo, o tyle inne mają większy wpływ na nasz organizm.
Jeśli nie wiemy, na którą opcję się zdecydować, zawsze warto poprosić o poradę specjalistę – na przykład farmaceutę lub lekarza pierwszego kontaktu.
Substancje czynne
Równie ważna, co forma, w jakiej będziemy przyjmować różne leki jest substancja czynna danego preparatu.
W przypadku leków dostępnych do recepty, najczęściej spotyka się trzy główne grupy specyfików, opartych na trzech różnych substancjach czynnych – paracetamolu, ibuprofenie oraz kwasie acetylosalicylowym.
Ponieważ każda z tych opcji ma zarówno wady, jak i zalety, poświęcimy teraz chwilę czasu na omówienie każdej kategorii z osobna.
Paracetamol
Paracetamol jest uznawany za najsłabszą z trzech omawianych w niniejszym artykule substancji czynnych, ale oznacza to, że leki zawierające ten składnik są bardzo łatwo dostępne.
Korzystać z nich mogą w wielu przypadkach także małe dzieci, seniorzy, czy kobiety w ciąży. Działa on przeciwbólowo, ale nie przeciwzapalnie.
Maksymalne stężenie paracetamolu we krwi występuje po ok. 45-60 minutach po zażyciu leku, a jego działanie utrzymuje się ok. 6 godzin. Warto dodać, że w wielu przypadkach przeciwbólowe leki zawierające paracetamol są bezpieczne także dla sercowców.
Przykłady leków: Panadol, Apap, Efferalgan
Ibuprofen
Kolejny rodzaj leków to leki wykorzystujące ibuprofen. W przeciwieństwie do leków zawierających paracetamol, preparaty, których główną substancją czynną jest ibuprofen mają działanie przeciwzapalne.
Sprawa to, że pomagają także np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ibuprofen maksymalne stężenie w organizmie osiąga po około 30 minutach i działa przez około 6 godzin.
Jest on substancją bezpieczną dla organizmu, ponieważ zostaje wydalony razem z moczem, nim zdąży się skumulować w dużych ilościach. Z drugiej strony – ibuprofen (podobnie jak wcześniej wspomniany paracetamol) może wejść w silną reakcje z alkoholem.
Przykłady leków: Ibuprom, Nurofen, Ibum
Kwas acetylosalicylowy
Ostatnią substancją czynną, jaką najczęściej wykorzystują dostępne bez recepty leki przeciwbólowe jest kwas acetylosalicylowy.
Cechuje się on bardzo szybkim czasem działania – maksymalne stężenie osiąga po około 10-20 minutach od przyjęcia leku. Czas działania leków zawierających kwas acetylosalicylowy wynosi zazwyczaj od 4 do 6 godzin.
Leki zawierające tę substancję czynną przyjmować mogą osoby cierpiące na chorobę wieńcową i wiele innych dolegliwości kardiologicznych, jednak stosowanie kwasu acetylosalicylowego jest odradzane w przypadku wrzodów żołądka lub dwunastnicy.
Przykłady leków: Aspirin, Polopiryna S, Alka-Seltzer
Dodaj komentarz