Glukometr to nowoczesne i niewielkie urządzenie, które pozwala na zbadanie stężenia glukozy we krwi bez wychodzenia z domu.
Badanie jest proste i zajmuje maksymalnie kilka minut.
W poniższym artykule skupimy się szerzej na opisaniu tego urządzenia i jego działania.
Dzięki temu bez trudu znajdziesz dla siebie odpowiedni glukometr.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Sprawdź poniżej.
Glukometr: dla kogo powstało to urządzenie?
Glukometry to urządzenia stworzone przede wszystkim z myślą o osobach chorych na cukrzycę, ale i dla tych pacjentów, którzy chcą profilaktycznie śledzić swój poziom glukozy we krwi.
Wykonanie badania bez takiego urządzenia jest niemożliwe, niemniej jednak glukometr nie zajmuje zbyt wiele miejsca i można z powodzeniem go transportować.
W jaki sposób działa glukometr?
Wiesz już, że glukometr to urządzenie, które pozwala na swobodne badanie pomiaru stężenia glukozy we krwi.
W zależności od tego, z jakim urządzeniem masz do czynienia, może działać na dwa sposoby.
W przypadku glukometru klasycznego, aby przeprowadzić badanie, konieczne jest delikatne ukłucie palca igłą, a następnie umieszczenie na tzw. pasku testowym kropelki krwi.
Klasyczne glukometry badają natężenie mikroprądu płynącego przez pole z próbką krwi lub rejestrują odbite światło oraz zmianę barwy pola testowego — w zależności od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia.
Informacje o tym, jak działa dany glukometr, będą na Ciebie czekać na opakowaniu wybranego sprzętu.
Jak przygotować się do badania glukometrem?
Nowoczesne glukometry działają bardzo sprawnie i szybko.
Przeprowadzenie badania z ich pomocą nie jest czasochłonne.
Zanim przystąpisz do pomiaru w pierwszej kolejności należy dokładnie umyć oraz osuszyć dłonie, tak aby nie znajdowały się na nich żadne pozostałości jedzenia, kremów czy zwykłego brudu.
Jest to bardzo ważne, ponieważ takie resztki pozostawione na skórze mogłyby zmienić znacząco wynik.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę również na to, aby sam sprzęt był czysty i odpowiednio przechowywany.
Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wyniki Twojego badania są miarodajne.
Jeżeli Twoje ręce są już czyste, a urządzenie odpowiednio przygotowane, możesz dokonać pomiaru. W tym celu musisz ukłuć swój palec, a następnie zanurzyć pasek testowy w kropli krwi.
Wynik pomiaru pojawi się w ciągu kilkunastu sekund na Twoim urządzeniu.
Musisz pamiętać, że glukometry działają najlepiej wtedy, gdy wykorzystuje się je w temperaturze pokojowej.
Zadbaj więc o to, aby w pomieszczeniu nie było ani za ciepło, ani tym bardziej za zimno.
Nawet bardzo nowoczesne glukometry to urządzenia, które nie są zbyt odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych, dlatego warto dobrze zadbać o ich właściwe zabezpieczenie.
Znajdź dla siebie odpowiedni glukometr na: https://a-manada.pl/glukometry
Na co zwrócić uwagę kupując glukometr?
Jeżeli miałeś już okazję kupować glukometr, to na pewno, zdajesz sobie sprawę z tego, co w takim urządzeniu jest bardzo istotne. Swój zestaw do pomiaru glukozy we krwi będziesz kupować po raz pierwszy?
W takim razie koniecznie zwróć uwagę na rozmiar urządzenia i samą wielkość wyświetlacza. Te dwie wartości będą miały wpływ na codzienny komfort użytkowania tego sprzętu.
W przypadku małych wyświetlaczy bardzo często trudno jest dobrze dostrzec wygenerowany wynik, co może doprowadzić do pomyłek.
Oprócz tych wartości bardzo istotne jest również to, ile trwa samo badanie.
Oczywiście najlepiej, aby szacowany czas był jak najkrótszy. Sprawdź także, jaka jest potrzebna ilość krwi do badania. Powinna to być bardzo mała wartość.
Twój glukometr może być także wyposażony w wiele bardzo nowoczesnych funkcji.
Coraz to nowsze, pojawiające się na rynku urządzenia, oferują chociażby możliwość zapamiętywania wyników, odczyty głosowe, a nawet odpowiednio dostosowane alarmy.
Glukometry można łączyć z odpowiadającymi im w telefonie aplikacjami, dzięki czemu ich codzienne użytkowanie jest jeszcze przyjemniejsze i łatwiejsze.
Monitorowanie wyników z poziomu telefonu pozwoli Ci ciągle być na bieżąco z Twoimi wartościami pomiarów.
Jak często mierzyć poziom glukozy we krwi? Czy glukometr należy regularnie wymieniać?
O tym, jak często dana osoba powinna mierzyć swój poziom glukozy, musi zadecydować lekarz.
Będzie to bowiem zależało od wielu czynników, w tym od danych jednostek chorobowych.
Warto jednak pamiętać o tym, że pomiary powinny być wykonywane na czczo przed zjedzeniem pierwszego posiłku lub jedną, albo nawet dwie godziny po zjedzeniu.
Szacuje się, że u osób zdrowych stężenie glukozy wzrasta po około 10 minutach od rozpoczęcia spożywania jedzenia, maksymalna wartość przypada z kolei na około godzinę po posiłku.
Później cukier stopniowo spada. Właściwie używany glukometr nie powinien szybko się zepsuć, konieczne jest jednak to, aby regularnie wymieniać tzw. lancety, czyli jednorazowe elementy nakłuwacza.
Niewielkie urządzenie medyczne, jakim jest glukometr, umożliwia szybkie i całkowite bezproblemowe przeprowadzenie pomiaru cukru we krwi.
Dzięki temu, że badanie jest szybkie, a zarazem nie powoduje zbyt dużego dyskomfortu, z powodzeniem może być wykonywane w warunkach domowych, bez konieczności codziennych wizyt u lekarza prowadzącego.
Dodaj komentarz